Sdružení knihoven ČR
Předseda:RNDr. Tomáš Řehák
Sídlo:Mariánské náměstí 98/1, 110 00 Praha 1
Tel./Fax.:+420 222 113 456/+420 734 684 729
IČ:70282170
DIČ:CZ70282170 - nejsme plátci DPH
Číslo účtu:2300910355/2010, Fio banka a.s.
   

Doprovodný program

Ve středu 11. září se můžete zapojit i do doprovodného programu konference. A co jsme pro vás letos přichystali?

Laboratorium

“Roboti v knihovně? Cože?! Kdo tohle zase vymyslel! Proč bychom něco takového měli v knihovně dělat? ...”

S podobnými reakcemi se v knihovnách setkáváme často. Ale stejně tak se můžeme pozastavit nad tím, proč háčkování v knihovně? Proč výtvarné dílny v knihovně? Jedním z důvodu je jednoduše fakt, že se píše rok 2019 a proměňuje se společnost a s nimi i knihovny. Alespoň by měly…

Například se stále více hovoří o nástupu tzv. Průmyslu 4.0, ve kterém hrají technologie zásadní roli. Abychom jako společnost byli schopni výzvám budoucnosti čelit, je potřeba nejen získat základní dovednosti, jak správně a efektivně technologie využívat, ale také se v souvislosti s tím připravit na nevyhnutelné změny na trhu práce. Zde se vytváří příležitosti pro knihovny, které mohou svým návštěvníkům a uživatelům tyto dovednosti zprostředkovat, a to začleňováním podpory technického vzdělávání do neformálních vzdělávacích programů. Proto se v některých odvážných knihovnách objevují první ozoboti, legoboti a spousta dalších “botů” a knihovníci připravují programy nejen pro děti zaměřené např. na základy programování. Cílem a smyslem těchto aktivit je v rámci neformálního vzdělávání realizovaného v knihovnách podnítit zájem o techniku a digitální technologie, a to ideálně v přímé spolupráci se školami a navázané výuku na školách.

V (ro)Botí laboratoři, kterou můžete navštívit v rámci doprovodného programu na letošní konferenci, máte jedinečnou možnost seznámit se osobně s ozoboty, sphero boty, Lego Boost roboty (a další boty) a dokonce si je osahat a vyzkoušet. Součástí laboratoře bude i virtuální realita a 3D tiskárna. K ruce vám budou také pracovníci knihoven, kteří už s roboty pracují a můžete si jich zeptat na jejich projekty a aktivity a nechat se inspirovat.

Těšíme se na vás v místnosti č. 15 v 1. patře v čase od 9:00 do 17:30. Zavítat můžete kdykoliv, ale z kapacitních důvodů si vyhrazujeme právo omezit vstup.

Jsme v pressu!

U kulatého stolu "Jsme v pressu" zasednou odborníci z řad akademické veřejnosti, odborní redaktoři i zástupci knihoven a budou diskutovat nad tématy: funkce a role knihovnických časopisů, důležitost publikování a publikační činnosti (nejen v oborových časopisech) pro náš obor, práce se začínajícími autory, redakční práce apod.

Práce redaktora je plná dohánění termínů uzávěrek, nahánění autorů, grafiků, inzerentů, zkrátka je plná stresu. A jedná-li se o odborné periodikum, a navíc s knihovnickou tematikou, je až s podivem, že se stále najdou nadšenci, kteří se do této dobrodružné práce pustí. Ale existují. A na naší konferenci je budete mít hezky pohromadě. Chcete je vidět? Přijďte na kulatý stůl redaktorů. Vyměníte si kontakty, nápady, zkušenosti. Dveře budou otevřené v čase 13:30 - 15:00, místnost č. 14, 1. patro.

Inforun 2019

Po celodenním sezení na konferenci a vytáčení mozkových závitů jistě přijde vhod příležitost trochu si protáhnout svaly a vyčistit hlavu. Nenáročný převážně rovinatý terén čeká na své zdolání druhý konferenční den v 18:30. Tempo bude rozvážné. Chcete si protáhnout kejtičky? Přihlaste se, abychom si udělali představu o velikosti peletonu.

Příhlašování zde.

Copyright © 2019 Sdružení knihoven ČR Tvorba www stránek Winternet